Dünyadaki En Çok Kullanılan Renk Verme Maddesi Pigmentler

Gül Yalıtım tarafından tarihinde yayınlandı

Birçok Alanda kullanılan Değer:

Renk verme konusunda üstüne yok olan boya yuvar günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Tıp sektöründen bir çok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Örnek olarak Ağaç işleme, Ambalajlarda, Cam sanayisinde, Kauçuk üretiminde, Kozmetikte, Boyada, Beton ve çimento yapımında, Mürekkeplerde, Isı transfer baskılarında, Kağıt fabrikalarında, Seramikte, Tarımda, Kablo yapımında, Tıpta, Plastik sektöründe ve yapı sanayisinde kullanılmaktadır.

Bu malzemenin ambalajlarda sık sık karşımıza çıktığı bir gerçektir. Ambalaj yapımında, Kutu yapımında ve Kağıt sektöründe kullanım bakımında önde gelmektedir. Bu renklendiriciler üç kısıma ayrılarak bu sektörde kullanılmaktadır. Bazik renklendiriciler, Modifiye Bazik Renklendiriciler ve Anyonik Direct renklendirici olmak üzere üçe ayrılırlar.

Bu renklendiricileri kullanmadan önce değerlendirilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar; çevre yasalarına uygunluğunun değerlendirilmesi, temel renklerden elde edilecek renklerin türlerinin değerlendirilmesi, bu renkleri elde ederken ortaya çıkacak maliyet faktörlerinin değerlendirilmesi, bu işlemi yaparken istenilen ton ve renk derinliğinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Renk ve sektörler:

Pigmentler kullanıldıkları malzemeleri renklendirilmesinde kullanılan bir çeşit öğütülmüş birbirinden ayrılmış parçalardan oluşmaktadır. Bu renklendiriciler ambalajlamanın birçok bölümünde kullanılmaktadır. Örneğin ; Gazetelerde, kullanılan torbalarda, Karton kutularda, Kraft kağıtlarda ve elyaf levhalarda çok kullanılmaktadır.
Bazik renklendiricilerin renklendirme durumu çok yüksektir. Fiyat bakımından uygun ve birçok renk tonlarıyla daha fazla alanda kullanılmaktadır.

Modifiye bazik renklendiriciler malzemenin tüm dokularını kapsar ve renklendiricilerden iyi olduğu saptanmıştır.
Anyonik direk renklendiriciler pahalı olmamakla birlikte renk konusunda geniş ton aralığı bulunmaktadır ve satıcılarda sınırlı bulunur.

Pigmentler cam sanayisinde de kullanılmaktadır ve bu renklendirme durumu her zaman rağbet görmez. Çünkü renkli camların fayda sağlayan bir özelliği yoktur. Bu yüzden bu tip malzemeleri elinde bulunduran kişiler camdaki renk durumunu ortadan kaldırmak isteyebilirler.

Pigmentler kullanarak gözlük camına çeşitli görsel bakımından hoş olacak uygulamalar yapılmaktadır. Şu kullandığımız güneş gözlüklerinde bile fark ettiğiniz rengarenk görüntüler işte onlar sayesinde o şekilde görünmektedir.

Bu renklendiricilerin büyük bir alana yayıldığı sektör kozmetik sektörüdür. Rujlardan tutun şampuanlar, ojeler ve saç boyalarında çok kullanılmaktadır. Saç boyasında örneğin kimyasal renklendiriciler kullanılır ve pigmentler ile desteklenir.

Renklendiricilerin en kullanışlı maddesidir.

Samsun söve fabrikası, samsun mantolama, samsun mantolama takım fiyatları, samsun boya fiyatları, samsun boya fabrikası, samsunda en uygun boya nereden alınır? samsun mantolama firmaları, samsun söve fiyatları

Karadeniz söve fabrikası, Karadeniz mantolama, Karadeniz mantolama takım fiyatları, Karadeniz boya fiyatları, Karadeniz boya fabrikası, Karadeniz’de en uygun boya nereden alınır? Karadeniz mantolama firmaları,Karadeniz söve fiyatları

Silikonlu dış cephe boyası, tavan boyası, ekonomik tavan boyası, iç cephe boyası, ekonomik iç cephe boyası nereden alınır?

 

Kategoriler: Boya

05462789178