Dış Cephe Mantolama Uygulaması

Mantolama binalarda ısı tasarrufu için kullanılan bir yöntemdir. Mantolama yöntemleri ve tecrübesi her geçen gün kendini geliştirmektedir. İyi kaliteli bir bina mantolaması için kullanılan malzeme kalitesi ve mantolama ustası çok önemlidir.

Mantolama binanız için kesinlikle olması gereken bir ihtiyaçtır.

Mantolama Hakkında

Dış cephede yalıtım malzemesi olarak kullanılan mantolama hakkında kısa ve anlaşılır şekilde bilgi vermeye çalışalım. Kaba sıva yaptırdıktan sonra mantolama uygulaması yaptırmak gerekir. Yalıtım yapılmadan evvel kaba sıva mutlaka yaptırınız.  Sıkı bir mantolama yapılmaz ise verim ve tasarruf düşmektedir.

Mantolama işlemi bittikten sonra binanızı görselliği verecek olan dış cephe boya tercihiniz çok iyi olmalıdır. Boyadaki renk ve renk uyumu çok önemlidir. Bunun için boya renk tercihi de mantolama işleminin tamamlanmasında önemlidir.

Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  1. Yüzey toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddelerden arındırılır. Döküntülü ve kaparmış yüzeyler fırçalanarak temizlenir. Isı yalıtım levhalarının yapışacağı yüzey düzgün hale getirilir.
  2. Yalıtım levhalarının yapıştırılacak yüzünün tamamen kaplayacak şekilde yapıştırıcı sürülür. Daha sonra yüzey taraklı mala ile taranır. Yapıştırma harcı uygulanmış levhaları, levhalar arasında boşluk kalmayacak şekilde duvara yapıştırılır.
  3. Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak için köşe profilleri yerleştirilir.
  4. Yapıştırma işlemine ilave levhaların sürekliliğini ve performansını uzun ömürlü bir şekilde sürsürmesi için ısı yalıtım levhaları dübellenir.
  5. Isı levhalşarının üzerine iki kat sıva atılır. İki kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk sıvanın üzerine hafice gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır.
  6. Tercihe göre direk dış cephe boya uygulanabilir. Sıva hatalarını örtmek için mineral sıva atılıp mineral sıva üzerine dış cephe boyası uygulanır. veya Grenli (desenli) dış cephe boyası.
  7. Mantolama işlemlerini yaparken binanıza güzel görünüm vermek için pencere kenarlarını, bina köşerini ve yüzeyini farklı motif ve sövelerle dizayn edebilirsiniz.

 

REFERANSLARIMIZ

05462789178